ZAMYŠLENÍ

Čajový balzám na duši

30. září 2017 v 15:42 | Severka
Po ránu, kdy se celí zmrzlí a rozespalí musíte vydrápat z postele ještě před východem slunce, abyste dorazili včas do školy. Odpoledne, kdy po dlouhém dni dorazíte unavení z práce, konečně si dáte nohy nahoru, pustíte si seriál a rozbalíte zaslouženou čokoládu. Na setkání s kamarády, kde si všichni naléváte z jedné konvice a dohadujete se, kdo všechno do toho chtěl a nechtěl cukr. Na chalupě uprostřed lyžařské sezóny, kdy se vrátíte celí zmrzlí ze svahu a babička vám se spikleneckým úsměvem přilije do hrnku trochu rumu...


Desatero chování se ke zvířatům podle Zdeňka Veselovského

20. července 2017 v 18:00 | Severka
Nedávno jsem narazila ve starých složkách na tohle desatero. Sestavil ho profesor Zdeněk Veselovský, jeden z nejvýznamnějších českých zoologů, český průkopník etologie a dlouholetý ředitel pražské ZOO. Zasloužil se také o záchranu koně Převalského, který byl v 70. letech 20. století v přírodě zcela vyhuben. Dnes vede pražská zoologická zahrada jejich mezinárodní plemenou knihu a od roku 1988 úspěšně vypustila zpátky do přírody desítky koní.

Zdeněk Veselovský s hrabáčem (zdroj)

Následující desatero je důkazem, že profesor Veselovský byl opravdu mistrem ve svém oboru, zvířatům rozuměl a v mnoha ohledech tak předběhl svou dobu. Jeho mottem bylo 'Milovat zvířata znamená je znát.' A kdyby se tímhle řídili všichni, nebylo by na světě líp?

Boj za práva přecitlivělých menšin

12. října 2016 v 15:34 | Severka
K napsání tohohle článku mě inspirovalo video z kanálu Fully Raw Kristina (někteří ji možná znáte, je to sympatická slečna z Texasu, která propaguje vitariánství a sama tak žije už přes deset let). Nedávno zveřejnila na Youtube video My body painting experience, kde nechala svoje tělo pomalovat květinami a ovocem... načež se na její video i fotky zveřejněné na Facebooku snesla doslova lavina kritiky. Proč? Protože ty květiny byly na černém pozadí.

Sklenice plná maličkostí

2. října 2016 v 11:06 | Severka
O víkendu jsem probírala věci ve starém pokoji a narazila jsem na tuhle sklenici. Znáte takovou tu výzvu, že si každý den napíšete na papírek jednu věc, která vás potěšila? Po čase můžete celou sklenici vysypat, papírky rozbalit a zavzpomínat na lepší časy. Taková instantní terapie.
Moje sklenice byla plná jen z části a nejmladší zápis byl z roku 2013. Myslím, že už jsem ji pak prostě nepotřebovala.


O svobodě ve tmě

11. září 2016 v 21:49 | Severka
Po celým dnešním dni stráveném u počítače (kreslením, pak DDRkem, pak nastavováním vzhledu, řešením spousty odkazů, aktualizaci všeho, koukání na videa, nahrávání obrázků na Facebook a tak dále) moje soustředění a vůbec celá hlava nutně potřebovala detox.
Tak jsem všude pozhasínala, sundala si brýle a bosá vyšla ven na zahradu. Sedla jsem si do trávy a zkoušela jsem meditovat (nešlo to, příliš velkej chaos v hlavě), pak jsem si lehla na záda a koukala na rozostřený hvězdy (uklidňujicí, doporučuju!). Když už mi začínala být zima, zkusila jsem si pár jógapóz (totálně improvizovanejch). Fungovalo to jako prášek na uklidnění se zrychleným účinkem.
Jsem moc ráda, že máme zahradu. A měla bych víc chodit ven!

takhle krásná je ve dne

Návrat knihomola

16. listopadu 2015 v 20:23 | Severka
Ano, vážení, jsem zpět. Což u mě obvykle znamená jsem zpět na jeden článek a páčko zase za rok, ale snaha se počítá, no ne? Nevím, kam se po střední podělo moje odvěké knihomolství (četla jsem i na ulici a vrážela do lidí a sloupů), možná, že mi to tak znechutila povinná četba... ale každopádně se před pár měsíci celkem nečekaně vrátilo v plné síle, což mě neskonale těší! A s tím také poměrně nová obliba městské knihovny. Do knihoven jsem nikdy moc nechodila, snad jen půjčovat si tu zatracenou povinnou četbu, a jak jsem měla dost peněz, všechny knížky jsem si kupovala. A tak se moje knihovna postupně plnila, stejně jako celý pokoj a byt, až se postupem let tohle všechno střetlo s mou minimalistickou filosofií a začala éra úklidu. Určitě víte, jak je osvobozující zbavit se hromady věcí, které vlastně nepotřebujete a jen na ně padá prach! A jestli ne, tak vám vřele doporučuju to zkusit.


The Spoon Revolution / Lžícová revoluce

20. listopadu 2012 v 16:00 | Severka


Zamysleli jste někdy nad tím, kolika různými hroznými způsoby dokážou lidé týrat zvířata? A napadlo vás, jak by to asi vypadalo, kdyby se role obrátily? Krátký film, který najdete v celém článku, vám právě tohle ukáže. Je třeba předem upozornit, že to rozhodně není podívaná pro citlivky, ale na druhou stranu - realita je krutá, a zatím jsem neviděla nic lepšího, co by člověka přimělo si to skutečně uvědomit. A to je to jen kreslené...
Hlavní myšlenkou celého videa je takzvaná 'Lžícová revoluce' ('Lidé jedí maso nožem a vidličkou, a když ho jíst přestanou, už nože a vidličky nebudou potřebovat' - jasně, že salát lžící neukrojíte, ale chápete, o co jim jde :) Lžícová revoluce spočívá v osobním přesvědčení a odhodlání stát se vegetariánem nebo veganem. Je to revoluce beze zbraní a krve, a přesto je účinná a s okamžitým výsledkem. Záleží jen na nás a našem rozhodnutí.


Peklo na talíři

17. listopadu 2012 v 22:00 | Severka


Peklo na talíři je více méně pravidelný pořad šéfa Pražského kulinářského institutu Romana Vaňka, který se zabývá kvalitou potravin-nepotravin z našich obchodů. Svérázným způsobem komentuje a rozebírá všechny možné blivajzy, co se tam dají koupit - a že jich je! Pokud vás zajímá, co všechno se nachází ve vašem oblíbeném džusu, salámu nebo čokoládě, ale nechce se vám číst dlouhé rozbory a pracně vyhledávat, co se vyplatí koupit, je pro vás Peklo na talíři jako stvořené - každý díl má zhruba 5 minut a všechno podstatné je v něm pěkně a s humorem shrnuto.

Rozhodně můžu doporučit díly Olivové oleje, Džusy, Vejce, Umělá sladidla, Jak se vyrábějí éčka, Zavádějící obaly potravin nebo přehlídku toho nejhoršího, co zaslali fanoušci - Šmakulády z Facebooku. Po zhlédnutí několika dílů budete překvapení, co všechno v našich obchodech je vlastně jen obarvená voda nebo ochucené vepřové sádlo...

Všechny díly najdete na Streamu na kanále Peklo na talíři.

WALL-E / VALL-I

13. listopadu 2012 v 16:00 | Severka

Země, rok 2700. Planeta je zničená a doslova zavalená odpadky. Lidé dali přednost pohodlnému životu na kosmické lodi tak dávno, že už si nikdo nevzpomíná, jak to na Zemi vlastně vypadalo. Nikdo si neuvědomuje, že život znamená i něco víc než jen nekonečné polehávání a instantní jídla v kelímku, která jim roboti donesou až pod nos. Všichni na lodi mají čtyřiadvacet hodin denně k dispozici milion druhů zábavy. Děti se odmalička učí, že nejlepší věcí na světě je společnost Buy n Large, která jim poskytla loď k přežití a ještě se o ně všechny hezky stará. Nikoho ani nenapadne, že tady není něco v pořádku... dokud se na palubu nedostane malá rostlinka - důkaz toho, že Země je zase obyvatelná. Když se pak cesta kosmické lodi Axiom protne s příběhem VALL-Iho, posledního uklízecího robota na Zemi, dobrodružství může začít.

Government Explained / Jak funguje vláda

11. září 2012 v 20:01 | Severka


Na Zemi zavítá návštěvník z jiné planety, aby zkontroloval vývoj lidské rasy, a zapovídá se s prvním člověkem, kterého potká. Zjišťuje, že pozemšťané se z nějakého důvodu nechávají řídit jakousi 'vládou' - a chce se dozvědět, co že to vlastně je, proč to vzniklo a k čemu je to dobré.
Video tohle všechno velmi jednoduchou a srozumitelnou formou vysvětluje a současně s mimozemšťanem nutí diváka zamyslet se nad tím, proč je situace taková, jaká je, a jestli s ní je skutečně všechno v pořádku... Video pod perexem je anglicky se slovenskými titulky. Všem doporučuji si těch deset minut na zkouknutí najít, stojí to za to!

 
 

Reklama