MÚZOLOGIE

Marina Abramovič: Umění mezi životem a smrtí

24. července 2017 v 21:01 | Severka
O umění performance jsem si vždycky myslela, že slouží akorát k tomu šokovat nebo totálně zmást diváka, že ho dělají jen exhibicionisti, co to možná trochu nemají v hlavě v pořádku. No a někdy jsem si říkala, že to vlastně ani žádné umění není... Pak jsem ale objevila Marinu Abramovič.

Performance Rhytm 0 (zdroj)

Marina je srbská umělkyně, která vloni oslavila svoje 70. narozeniny. S performancí začala v 80. letech a jedna z jejích nejznámějších raných děl je ta s názvem Rhytm 0 (1974) - Marina stála nehybně v místnosti vedle stolu se 72 různými předměty, které na ni mohli diváci libovolně použít. Byly mezi nimi naprosto neškodné věci, jako kniha nebo kus chleba, ale také řetězy, nože, jehly a dokonce i zbraň s jedním nábojem. Celá performance trvala šest hodin, během kterých se lidé postupně odvažovali zacházet dál a dál - nakonec Marinu svlékli, na několika místech pořezali a někdo jí dal do ruky nabitou pistoli namířenou na její tělo.

Umělecké čtvrtky: Neklidná figura

21. října 2016 v 22:30 | akce navštívena 2.9.2016
Tak jsem se rozhodla, že každý týden absolvuju jednu kulturní akci. Tedy, myslím tím nějakou, která má blízko k výtvarnému umění a ze které se můžu něco naučit, protože jako divadelní produkční jsem po uši v kultuře prakticky pořád :) Napadlo mě taky ke každé akci sepsat článek na blog, že si tak zopakuju podstatné informace a pocvičím si psaní a interpretaci textu, ve kterých zrovna nevynikám... no, jdeme na to!

Aktualizace z 21.10. - Protože jsem líná, budou zatím Umělecké čtvrtky vycházet zpětně (tedy nejspíš ne ve čvrtek). Můžete se těšit na jednu akci z každého už uplynulého týdne, což znamená hned sedm článků! Uvidíme, kdy to doženu :D


2. září jsem byla na výstavě Neklidná figura - exprese v českém sochařství 1880-1914. Výstava potrvá až do 25. září a najdete ji v druhém patře pražské Ústřední knihovny. V tomhle prostoru jsem taky ještě nebyla, takže mě příjemně překvapily vzdušné a prosvětlené prostory s konstrukcemi z přírodního dřeva - neodkážu si představit lepší místo pro sochařskou výstavu!

Neil Gaiman: Make Good Art

27. září 2015 v 17:46 | Severka
To měl takhle jednou Neil Gaiman proslov na univerzitě, ve kterém se svým typickým humorem dával budoucím umělcům rady do života. Někdo ho při tom natočil a video se nakrátko stalo internetovou senzací... otevřete celý článek a uvidíte, proč :)

When things get tough, this is what you should do - make good art.
Husband runs off with a politician? Make good art.
Leg crushed and then eaten by mutated boa constrictor? Make good art.
Cat exploded? Make good art.


Signal, festival světel... a davů

26. října 2014 v 13:22 | Severka
Vítám vás u dalšího dílu nepravidelného pořadu Nový článek jednou za uherský rok! Pokud chcete číst jen o festivalu a nezajímají vás moje myšlenkové pochody, přesuňte ctěné zraky do celého článku.
Je zajímavé pozorovat, jak se člověku mění priority. Jak dlouho jsem se tajně stresovala, že se mi v počítači hromadí fotky a já je chci dát všechny na blog, ale trvalo by to hrozně dlouho, protože chci každou zmenšit, upravit, podepsat, nahrát... a pak mi jednoho dne došlo, co to dělám za blbost. Fotografii se profesionálně věnovat nechci a nikdo moje fotky hodnotit nebude, takže co záleží na tom, jak vypadají? Jak praví moje oblíbená a úžasně talentovaná blogerka Ophelia - 'Umění fotit je složitější bez uřezávání a upravování. Neupravuju.' Tak jsem se na to taky vykašlala. Neupravuju, neořezávám, neřeším. A je mi fajn.


Bryan Lee O'Malley proti zbytku světa

21. září 2014 v 18:00 | Severka
Tak se mi po dlouhé době zachtělo opět navštívit svůj starý dobrý blog z jiného důvodu, než přidání filmu na seznam. Jak tak trávím čím dál víc času na tumblr a nořím se do uměleckých vod internetu vůbec, napadlo mě, že bych vám mohla představit pár svých oblíbených umělců. A kým jiným začít, než autorem komiksové série o Scottu Pligrimovi, která má v mém srdci velmi speciální místo. Připravte se na dlouhý text!

Scott Pilgrim 1 - 6 (zdroj)

Všechno to začalo asi před čtyřmi lety, kdy jsem poprvé viděla jeho filmovou verzi - Scott Pilgrim proti zbytku světa. Spříznění fanoušci mi dají asi za pravdu, že je dost složité popsat, proč je tenhle film tak úžasný :) S dějem se to má asi tak: Scott je členem naprosto nepopulární rockové kapely a smolařem z povolání. Z jeho nezajímavého života ho vytrhne až setkání s modrovláskou Ramonou, která je naprosto boží... a taky tajemnější než hrad v Karpatech. Brzy se ukáže, v čem je háček - aby s ní Scott mohl začít chodit, musí nejdřív porazit jejích sedm bývalých.... a to v boji na život a na smrt.

HUDBA: OK Go - Needing/Getting

9. března 2014 v 18:00 | Severka
OK Go je americká hudební skupina hrající alternativní rock. Byla založena v roce 1998 a v současné době má čtyři členy... Abych byla upřímná, vůbec nic o nich nevím, a předchozí informace jsou všechny z Wikipedie. O existenci téhle skupiny jsem se totiž dozvěděla prostřednictvím úžasného klipu k jejich písničce Needing/Getting.
Představte si, že najdete uprostřed americké pouště dloooouhou silnici, podél které postavíte z obou stran přibližně 1000 klavírů, kytar, sudů, trubek a dalších předmětů s různým hudebním potenciálem. Pak vezmete auto a ze všech stran k němu připevníte různé paličky, plácačky a další vyluzovače zvuků a posadíte do něj čtyři členy hudební skupiny. A pak je přimějete celou tu silnici projet. A zatímco nové 'prodloužené ruce' auta v předem určených intervalech 'hrají' na kolem se míhající nástroje, přinutíte ty čtyři chlápky zpívat, jednoho hrát na ukulele a ještě k tomu to zvládnete celé natočit a udělat z toho hudební klip.
Že to zní šíleně? Tak počkejte, až uvidíte video!


Úžasný Neil Hilborn a jeho obsedantně kompulzivní poezie

5. března 2014 v 18:00 | Severka
Dnes vám chci představit nadaného umělce a básníka Neila Hilborna. Žije v Americe, před pár lety vystudoval tvůrčí psaní a jeho básně, které předvádí na různých recitačních akcích a soutěžích, se vyznačují vážnými tématy a velmi specifickým přednesem (uvidíte ve videu :). Video s jeho básní 'OCD' ( = obsessive-complusive disorder, tedy obsedantně kompulzivní porucha) nedávno obletělo internet - a není těžké uhodnout, proč.
Zdatní angličtináři nechť kliknou na celý článek!


Jennifer Maestre: Ježaté plastiky z pastelek

16. listopadu 2012 v 18:40 | Severka

Fascinace mořskými ježky chytla Jennifer už na vysoké škole. Nejprve se pustila do 'ježčích tvarů' pomocí jednodušších materiálů - hřebíků a síťoviny. Později experimentovala i s dalšími špičatými věcmi, až se nakonec dostala k pastelkám a ty už jí zůstaly. Jednotlivé tužky řeže na malé kousky, ořezává do špiček, provrtává a pak sešívá do různých zajímavých tvarů, připomínajících mořské živočichy. Všechny v sobě dovedně kombinují krásu a nebezpečí a některé jsou i roztomilé :)

The LEGO Story: Lego slaví 80

15. listopadu 2012 v 16:00 | Severka

Tedy... slavilo (už 10. srpna), ale tenhle animovaný film je pořád aktuální a rozhodně stojí za zhlédnutí. S lego kostičkami jste si určitě hráli všichni, ale víte taky, jak to všechno vlastně začalo? (Mimochodem, pod článkem je anketa. Doufám, že se připojíte k legopříznivcům! :)

David Laferriere: Svačinové umění

14. listopadu 2012 v 16:00 | Severka

David vystudoval design na Rhode Islandu, v současné bydlí a pracuje v Massachusetts a zabývá se grafikou a ilustrací. Nosí vtipné kulaté brýle a už pátým rokem kreslí na svačiny svých dvou synů.
Jeho povolání a talent mu práci značně usnadňují, ale přecejen - každé ráno vstát, udělat dva sendviče, dát je do sáčků a na ty honem vymyslet a nakreslit dva obrázky (a vydržet to dělat pět let v kuse) - to už je něco. K dnešnímu dni má David za sebou skoro 1000 pomalovaných svačinových sáčků a nezdá se, že bude hned tak končit. Sám říká, že je to výborný trénink a inspirace - některé svačinové 'nápady' se později dokonce dostaly i do jeho profesionálních prací. Oba synové prý jeho kreace milují a všichni jejich spolužáci jsou každý den zvědaví na nové obrázky. Kdo by nechtěl takového tátu? :)
 
 

Reklama